Warning (2): preg_match(): No ending delimiter '/' found [APP/View/Layouts/default.ctp, line 59]

Testování počtu roztočů Varroa


 

Zajímavé je testování počtu roztočů pomocí CO2 - oxidu uhličitého, při kterém nedochází k usmrcení testovaných včel. U nás v ČR novinka, kterou zveřejňujeme po souhlasu spoluautora. 

Tento článek uveřejněný v příloze

http://www.vsmbo.cz/app/webroot/uploads/filemanager/Smyv_pomoci_CO2.pdf byl zveřejněn v časopisu Moderní včelař 3/2019. Ve světě je tato metoda známá a používaná od roku 2015, kterou firma Swienty předvedla na Apimondii v Soulu.

V současné době spolupracujeme na levnější variantě aplikátoru než jaký je uváděn v přiloženém článku. Jeho cena se pohybuje mezi 700 - 900 Kč -https://www.co2vcelarstvi.cz/sady-co2/

Video o používání zařízení z komponentů dostupných na tuzemském trhu: https://www.youtube.com/watch?v=WSDvsIiYaxo na našem youtube kanálu https://www.youtube.com/channel/UC2SlRGH3XSIvxRjHuSTBGk


Dle hodnocení a posuzování této metody prováděné v USA jsou kritické počty nižší a to při počtu 200 testovaných včel - včelstvo "bez opatření" do 2 roztočů ve vzorku (do 1%); včelstvo "bude opatření v budoucnu" 4 - 10 roztoči ve vzorku (2-5%); včelstvo "kritické okamžité opatření" 11 a více roztočů ve vzorku (nad 5%).  Možné je testovat už od květu meruněk. Metoda opatření v tomto období je jednoduchá, nejlépe aplikací kyseliny mravenčí pomocí různých aplikátorů či povolených veterinárně léčivých přípravků. 

! Testování se ale začíná provádět nejpozději v období slunovratu (20.6.) a testuje se každé 3 neděle až měsíc. (v případě zvýšeného napadení i častěji) !

Další zdroje informací:

Video o používání originálního zařízením: https://www.youtube.com/watch?v=OaeYPNkMbv0&t=11s

Ing. Jiří Šturma, 18.3.2019

Zpět